Czy można założyć dwie spółki jednocześnie?

Masz już założoną własną firmę i chcesz założyć kolejną na przykład w innej branży? Zastanawiasz się czy to zgodne z przepisami prawa? Otóż tutaj przepisy są jednoznaczne. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Prowadzenie spółki wymaga pełnej obsługi księgowej, co należy uwzględnić, gdyż niedoświadczonym pomoc księgowa może być niezbędna.

W obecnej sytuacji prawnej założenie własnej działalności gospodarczej nie jest skomplikowane. Można ją założyć w zupełności przez internet. Osoba fizyczna zakładająca jednoosobową działalność gospodarczą składa wniosek do CEIGD – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to prosty serwis dostępny przez internet, dzięki któremu poza założeniem działalności gospodarczej, mogą również korzystać z innych opcji i dedykowanych dla nich rozwiązań.

Założenie działalności gospodarczej to dopiero początek drogi przyszłego przedsiębiorcy. Osoba fizyczna pragnąca mieć własna firmę musi również pamiętać o ciążących na niego obowiązkach.

Wiadomo jednak, że gdy pomysł na biznes okazał się opłacalny i zaczyna przynosić atrakcyjne zyski, wówczas może pojawić się chęć rozpoczęcia nowej działalności. Pojawia się pytanie – czy w takim przypadku osoba fizyczna mająca już jedną działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG może założyć kolejną?

Tylko jedna firma dla jednej osoby fizycznej

Niestety, jedna osoba fizyczna może prowadzić tylko i wyłącznie jedną działalność gospodarczą w Polsce zarejestrowaną na własne nazwisko. Wynika to bezpośrednio z art. 27 ust. 2 pkt 5 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który jasno określa, że wniosek do CEIDG – niepoprawny, to między innymi taki wniosek, który składa osoba już zarejestrowanej do CEIDG jako czynny przedsiębiorca.

Zastanawiając się co dalej? Czy w takiej sytuacji osoba taka musi prowadzić swoją działalność tylko w jednej branży, którą wpisał podczas rejestracji? Odpowiedź brzmi – nie! Tutaj firma ma pełen zakres działalności PKD, które w każdej chwili może dopisać do swojej działalności.

 

Jedna firma daje mnóstwo możliwości

Wbrew początkowym pozorom mając już założoną działalność gospodarczą, mamy szereg możliwości, które możemy wykorzystać. Przy rejestracji firmy osoba fizyczna podaje branżę, w której będzie działała jego firma, poprzez określenie specjalnych kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Często zdarza się, że przedsiębiorcy podają tylko jeden wybrany kod, który dotyczy planowanej działalności. Warto jednak pamiętać o tym, iż kody PKD można zawsze modyfikować i można dodawać do nich kolejne, jeszcze nie wpisane do działalności danej firmy.

Osoba prowadząca działalność gospodarczą może wybrać wiele różnych kodów PKKD – również takich, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Kody PKD możemy modyfikować i dopisywać na portalu CIDG, lub tradycyjnie, czyli przygotować odpowiednio wniosek papierowy i złożyć we właściwym urzędzie.

Podsumowując, gdy osoba fizyczna chce rozszerzyć lub zmienić profil swojej działalności, może po prostu zmienić kod PKD, nie zmieniając innych danych, a to skutkuje prowadzeniem wielu działalności w jednej firmie.

Jedna działalność, ale wiele spółek

Osoby fizyczna mająca już założoną działalność gospodarczą zgodnie z ustawą, może także być również współwłaścicielem spółki, na przykład spółki cywilnej, spółki z o. o., którą może założyć oddzielnie, gdyż spółka z o. o. jest osobą prawną, a nie fizyczną. W spółkach jednak pełna obsługa księgowa jest konieczna. Tutaj też, należy powierzyć dokumentację księgowej lub do biura rachunkowego, gdzie nas kompleksowo obsłużą (zobacz np.: biuro rachunkowe Gorzów Wlkp„).

W przypadku zakładania spółek nie ma żadnych ograniczeń. Względnie każdy przedsiębiorca ma możliwość jej założenia w dowolnej liczbie. Wówczas, gdy dany przedsiębiorca działa w spółce, jest zobowiązany zgłosić odpowiednią informację do CEIDG.

Podsumowanie
Osoba fizyczna może mieć tylko jedną jednoosobową działalność gospodarczą, ale może być współwłaścicielem wielu spółek.

Artykuł napisany we współpracy z Biuro Libro oferujące usługi księgowe.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone *gwiazdką są wymagane.

14 − osiem =