Masz już założoną własną firmę i chcesz założyć kolejną na przykład w innej branży? Zastanawiasz się czy to zgodne z przepisami prawa? Otóż tutaj przepisy są jednoznaczne. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Prowadzenie spółki wymaga pełnej obsługi księgowej, co należy uwzględnić, gdyż niedoświadczonym pomoc księgowa może być niezbędna.
W obecnej sytuacji prawnej założenie własnej działalności gospodarczej nie jest skomplikowane. Można ją założyć w zupełności przez internet. Osoba fizyczna zakładająca jednoosobową działalność gospodarczą składa wniosek do CEIGD – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to prosty serwis dostępny przez internet, dzięki któremu poza założeniem działalności gospodarczej, mogą również korzystać z innych opcji i dedykowanych dla nich rozwiązań.
Założenie działalności gospodarczej to dopiero początek drogi przyszłego przedsiębiorcy. Osoba fizyczna pragnąca mieć własna firmę musi również pamiętać o ciążących na niego obowiązkach.
Wiadomo jednak, że gdy pomysł na biznes okazał się opłacalny i zaczyna przynosić atrakcyjne zyski, wówczas może pojawić się chęć rozpoczęcia nowej działalności. Pojawia się pytanie – czy w takim przypadku osoba fizyczna mająca już jedną działalność gospodarczą zarejestrowaną w CEIDG może założyć kolejną?
Niestety, jedna osoba fizyczna może prowadzić tylko i wyłącznie jedną działalność gospodarczą w Polsce zarejestrowaną na własne nazwisko. Wynika to bezpośrednio z art. 27 ust. 2 pkt 5 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który jasno określa, że wniosek do CEIDG – niepoprawny, to między innymi taki wniosek, który składa osoba już zarejestrowanej do CEIDG jako czynny przedsiębiorca.
Zastanawiając się co dalej? Czy w takiej sytuacji osoba taka musi prowadzić swoją działalność tylko w jednej branży, którą wpisał podczas rejestracji? Odpowiedź brzmi – nie! Tutaj firma ma pełen zakres działalności PKD, które w każdej chwili może dopisać do swojej działalności.
Wbrew początkowym pozorom mając już założoną działalność gospodarczą, mamy szereg możliwości, które możemy wykorzystać. Przy rejestracji firmy osoba fizyczna podaje branżę, w której będzie działała jego firma, poprzez określenie specjalnych kodów PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Często zdarza się, że przedsiębiorcy podają tylko jeden wybrany kod, który dotyczy planowanej działalności. Warto jednak pamiętać o tym, iż kody PKD można zawsze modyfikować i można dodawać do nich kolejne, jeszcze nie wpisane do działalności danej firmy.
Osoba prowadząca działalność gospodarczą może wybrać wiele różnych kodów PKKD – również takich, które nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Kody PKD możemy modyfikować i dopisywać na portalu CIDG, lub tradycyjnie, czyli przygotować odpowiednio wniosek papierowy i złożyć we właściwym urzędzie.
Podsumowując, gdy osoba fizyczna chce rozszerzyć lub zmienić profil swojej działalności, może po prostu zmienić kod PKD, nie zmieniając innych danych, a to skutkuje prowadzeniem wielu działalności w jednej firmie.
Osoby fizyczna mająca już założoną działalność gospodarczą zgodnie z ustawą, może także być również współwłaścicielem spółki, na przykład spółki cywilnej, spółki z o. o., którą może założyć oddzielnie, gdyż spółka z o. o. jest osobą prawną, a nie fizyczną. W spółkach jednak pełna obsługa księgowa jest konieczna. Tutaj też, należy powierzyć dokumentację księgowej lub do biura rachunkowego, gdzie nas kompleksowo obsłużą (zobacz np.: biuro rachunkowe Gorzów Wlkp„).
W przypadku zakładania spółek nie ma żadnych ograniczeń. Względnie każdy przedsiębiorca ma możliwość jej założenia w dowolnej liczbie. Wówczas, gdy dany przedsiębiorca działa w spółce, jest zobowiązany zgłosić odpowiednią informację do CEIDG.
Podsumowanie
Osoba fizyczna może mieć tylko jedną jednoosobową działalność gospodarczą, ale może być współwłaścicielem wielu spółek.
Artykuł napisany we współpracy z Biuro Libro oferujące usługi księgowe.