Kredyt czy pożyczka – co jest bardziej opłacalne dla firmy?

Wiele osób utożsamia pożyczkę z kredytem. W rzeczywistości jednak obie te umowy finansowe znacznie się od siebie różnią. Tak więc, jakie są podstawowe różnice pomiędzy pożyczką a kredytem? Która z tych form zdobycia dodatkowych funduszy w polskich realiach jest dla przedsiębiorstw bardziej opłacalna? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w dalszej części naszego artykułu.

Czym różni się pożyczka od kredytu?

Istotą pożyczki, jak i kredytu jest zdobycie dodatkowych środków finansowych. Co więcej, obie te umowy wiążą się z odpłatnym pożyczeniem ściśle określonej kwoty na ustalony wcześniej czas. Na tym jednak kończą się podobieństwa pomiędzy pożyczką a kredytem. Odmienności jest o wiele więcej. Tak więc główna różnica pomiędzy tymi obiema umowami wynika z rodzaju instytucji finansowej, która pożycza klientowi pieniądze – w przypadku kredytu musi to być zawsze bank, a w przypadku pożyczki instytucja pożyczkowa (pozabankowa). Z faktem tym wiąże się konieczność weryfikowania zdolności kredytowej klienta w przypadku kredytu oraz brak tej konieczności w przypadku pożyczki (instytucje pozabankowe nie są do tego prawnie zobowiązane). Więcej na ten temat można przeczytać między innymi na stronie internetowej https://kompasfinansowy.eu/pozyczka-gotowkowa/.

Oczywiście, rodzaj instytucji pożyczającej pieniędzy to główna, ale niejedyna różnica pomiędzy tymi dwoma umowami. Spośród innych można wymienić między innymi maksymalną kwotę udzielonego świadczenia (brak limitu dla kredytu oraz 255 550 zł dla pożyczki), okres kredytowania (do 50 lat dla kredytu oraz do 4 lat dla pożyczki), formę zawieranej umowy kredytowej (pisemna w przypadku kredytu oraz dowolna w przypadku pożyczki), cel, na jaki zostaną przeznaczone pożyczone pieniądze (określony w umowie w przypadku kredyty oraz nieokreślony w przypadku pożyczki). Jak można zauważyć, obie te umowy są odrębnymi tworami prawnymi i mają swoje własne wady i zalety. Z tego też powodu przed podjęciem decyzji o wyborze jednej z tych form zdobycia dodatkowych funduszy warto skonsultować się ze specjalistą. Dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego doskonałym wyborem będą firmy, które mają w swojej ofercie profesjonalne doradztwo kredytowe w Kielcach.

Abstrahując od podobieństw i różnic pomiędzy kredytami a pożyczkami, należy się zastanowić, która z tych dwóch form pożyczenia pieniędzy jest bardziej opłacalna dla przedsiębiorstwa. Ciężko jednak jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wielu ekspertów podkreśla jednak, iż kredyt wydaje się bardziej pewną i kontrolowaną przez państwo formą pozyskiwania pieniędzy. Nie potwierdzają tego jednak statystyki, które mówią o tym, iż w 2017 roku w naszym kraju przybyło około pół miliona pożyczkobiorców i tylko około 100 tysięcy kredytobiorców. Niemniej jednak banki wciąż pozostają najważniejszym źródłem dodatkowych funduszy dla firm – przykładowo w województwie świętokrzyskim kredyty dla firm Kielce są wciąż poszukiwane, a kwoty w ramach nich zaciągnięte stanowią znaczną część zobowiązań świętokrzyskich przedsiębiorców.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola oznaczone *gwiazdką są wymagane.

pięć × cztery =